top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraLudmila Francová

JAK NA MENOPUAZU?

Stejně tak jako nikoho z nás neminulo období puberty, musí si také všechny ženy projít obdobím klimakteria. Každá to zvládá jinak a nepříjemné příznaky s tím spojené se u ní objeví v jiné míře. Je ale mnoho způsobů, jak právě tyto nepříjemné příznaky zmírnit a zůstat i po tomto období štíhlá a zdravá. Pro předcházení nepříjemných příznaků klimakteria a důsledků nástupu menopauzy je zejména důležité udržení přiměřené hmotnosti. A právě naše stravování je jedním z nejvýznamnějších faktorů jak zmírnit příznaky menopauzy, svou hmotnost si udržet a i nadále být v kondici. Před jakoukoliv změnou a zásahem do svých současných návyků je ale nutné si uvědomit plno důležitých věci. Zejména to, že nutné jíst pestře, snížit v jídelníčku tučná jídla a ke každé porci přidat zeleninu. Nejdůležitější jsou dostatečné porce, kdy převažuje poměr bílkovin a dodržovat pravidelnost. Důležitý je také správný pitný režim!!!

Co tedy do jídelníčku zařadit?

V první řadě doporučuji potraviny s vyšším obsahem fytoestrogenů, které snižují návaly horka. Najdeme je v sójových potravinách, jako třeba tofu, sójové mléko, tempeh, pražené sójové boby. Dalším zdrojem je lněné semínko, které obsahuje i vlákninu a Omega 3.

Je ideální zařadit také potraviny s vyšším obsahem vitamínu E, ten nám pomáhá udržovat rozšířené cévy. Najdeme ho v mandlích, slunečnicových semenech, dále pak to jsou ořechy, listová zelenina, olivový olej, celozrnné obilniny, ovesná kaše, okurek, kukuřice, šípky, olivový olej, máslo, vejce. Nezapomínejte zejména na to, že vitamín E potřebuje ke své aktivitě vitamín C.

Pomocníkem v boji proti příznakům menopauzy jsou také vitamíny skupiny B, a to konkrétně B6, B9 a B12. Nejenom že nám aktivují produkci hormonu serotininu pro zlepšení naší nálady, ale působí také příznivě na naše kosti, srdce, snižují deprese a celkově podporují naši psychickou pohodu. Zdrojem těchto vitamínů jsou sladké brambory jamy, banány, ořechy, sója, čočka, fazole, červené maso, divočina, ryby, losos, kurkuma, kajenský pepř, zázvor, pšeničné klíčky, žloutek, čínské zelí, chřest, brokolice, květák, špenát, listová zelenina, mléko, cizrna, libové maso, drůbež, ryby, vejce.

Proti problému ztráty kostní hmoty, která v období menopauzy nastává, můžeme zařadit potraviny s vyšším obsahem Omega 3. Jsou to zejména tučné ryby a lněné semínko. Dále pak potraviny s vyšším obsahem vápníku, jako jsou semínka, mandle, ryby, konzervovaný losos a sardinky, jogurty, sýry, syrovátkový protein, čočka, fazole, rebarbora, fíky, listová zelenina. A nesmíme zapomenout také na vitamín D, který stimuluje absorpci vápníku. Mimo hlavního zdroje vitamínu D, což je sluneční svit, ho najdeme v mořských rybách, játrech, rybím oleji, krevetách, žloutcích, mléku, sýrech, jogurtech a avokádu. Pozor dejte na pití kávy, čaje a sycených nápojů nebo zvýšenou dávku soli, ty naopak ztrátu vápníku podporují.

Co naopak z jídelníčku vyřadit?

V prvé řadě jsou to potraviny s kofeinem, ten zvyšuje návaly horka a také riziko osteoporózy. Dále vyřaďte alkohol, během konzumace snižuje teplotu těla, při odbourávání jeho teplotu zvyšuje. Navyšuje také riziko osteoporózy. Špatný vliv mají i kořeněná jídla, kukuřičný olej, který má vysoký obsah Omega 6 a slunečnicový olej, ten snižuje účinek Omega 3.

Nesmíme zapomenout také na důležitý faktor v tomto období a tím je pravidelný pohyb a cílené budování svalové hmoty. Nejlepší pro to jsou rychlá chůze, jóga, cvičení s vlastní vahou, zejména posilovaní pánevního dna a elektro - myo - stymulace.

O pomoc v tomto období mne požádalo už hodně žen. A ve většině případů nám ke snížení hmotnosti nepomůže ani pouhá úprava jídelníčku ani dostatečné množství pohybu. Musíme pak přistoupit k radikálnějším změnám a hubnout pomocí plné náhrady stravy. Jídelníček dočasně sestavujeme z potravin určených pro speciální výživu. Právě dieta NUPO nám nabízí jejich velkou nabídku a má ideální složení, abychom je do jídelníčku mohli zařadit a rychle a účinně svoji hmotnost snížit.

Samozřejmě plno žen požádá o pomoc svého gynekologa. Na rozdíl od hormonální terapie nám ale vhodná strava nezvyšuje riziko rakoviny prsu a snižuje riziko rozvoje osteoporózy.

Vše je tedy pouze na nás, kterou cestou se vydáme😊.


4 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page