top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraLudmila Francová

NÁHRADA STRAVY? PROČ NAD NÍ ZAČÍT PŘEMÝŠLET...

V dnešním uspěchaném a ukvapeném světě je čím dál těžší stravovat se zdravě a kvalitně. Nejčastější odpovědí, kterou slýchám od svých klientů, když se jich ptám, proč jsou ve skutečnosti podvyživení, je NEMÁM NA TO ČAS. Málokdo si ale pořádně uvědomuje, že je to právě strava, která ovlivňuje naše zdraví a naši kondici. A samozřejmě i naši nadváhu. A také to, že vhodným stravováním našemu tělu pomůžeme více, jak hromadou léků. Vždyť plno zdravotních problémů je právě kvůli našemu nevhodnému stravování.

Naše tělo je úžasný a dokonalý stroj. A chce po nás pro své správné fungování pouze jedno – krmit ho správným palivem. Pomoci nám může tzv. alternativní strava. Co si pod tím vlastně představit? Přijde vám nepravděpodobné, že jedním vhodným drinkem nebo tyčinkou si dodáte všechny potřebné živiny na tři hodiny vašeho života? Většinou přichází otázka: „A bude mi to stačit? A je to vůbec zdravé?“

Pojďme se tedy podívat na výhody ale i nevýhody právě takového způsobu stravování, pro koho je tato strava vhodná a co je schopná nám v jídelníčku zajistit.

Jaké jsou tedy její výhody?

1) Velmi snadná příprava a dostupnost

Výběr máte z několika druhů připravených potravin. Jsou to zejména velmi pohodlné a vždy dostupné tyčinky a namíchané drinky v lahvičkách, proteinové pečivo, croissanty, paštiky, marmelády, kapsičky, hotová jídla Další variantou jsou práškové koktejly, polévky, kaše ale i hlavní jídla, např palačinka, slané omelety, kuskus, rizoto nebo další jídla

. Tam je příprava také velmi jednoduchá, prakticky stačí pouze nádoba, např. shaker a trochu vody.

2) Úspora času

Příprava jídla už nikdy nebude tak rychlá a jednoduchá. Jen si ráno nezapomenout jídlo zabalit sebou.

3) Vyvážené a zdravé složení

Jídla jsou připravena a namíchána tak, tak zajistila doporučené denní dávky všech živin, tedy bílkovin, tuků, sacharidů, vlákniny, vitamínů, minerálních látek a stopových prvků. Při plné náhradě stravy není potřeba jíst jakékoliv další potravinové doplňky. V běžném stravování nikdy nejste schopni takové dokonalosti a vyváženosti docílit.

4) Prevence civilizačních chorob

Kombinace hektického života s nevhodným jídlem může skončit třeba srdečním infarktem, mozkovou příhodou, cukrovkou a v neposlední řadě si zakládáme na obezitu

5) Pocit sytosti bez zbytečného zatížení s trávením jídla

Tělo dostane stravu na tři hodiny bez zbytečného zatížení a problémem s trávením některých druhů potravin.

6) Rychlý nástup energie

Po tomto jídle nenastupuje pocit únavy, tak jako např. při trávení masových pokrmů. Naopak nastupuje ihned pocit doplnění energie.

7) Velký výběr jídel i příchutí

Pestrost je velmi důležitá. A vaše chutě se i časem mění, jednou máte chuť na čokoládu, podruhé na ovocný nápoj.


Co můžeme považovat za nevýhody?

1) Kvalita výrobků

Ne všechny výrobky, které jsou na trhu splňují parametry pro plnou náhradu stravy. Je také důležité dodržovat doporučení daného výrobce a v žádném případě si nesnižovat množství jídla, které je od výrobce určeno. Vždy je dobré poradit se s odborníkem, který Vám určí, jaké množství je vhodné právě pro vás.

2) Vyšší cena

Většinou velký omyl všech lidí. Opravdu si v dnešní době jste schopni někde koupit hotové a kvalitní jídlo za 79 Kč, případě práškových jídel za 49 Kč? Úspora může nastat pouze při přípravě jídla doma. Pokud ale použijete kvalitní suroviny, i tam budete mít problém se do této částky cenově dostat.

3) Časem se vše přejí

I přes různé chutě se vám jídlo přejí, je nutné dodržovat pestrost a jídla začít kombinovat s běžnou stravou.

4) Není vhodné jíst pouze jako jedinou naši stravu

Jako plnou náhradu stravy bych tato jídla doporučila pouze po určitou dobu. Pak je nutné jej začít kombinovat s běžnou vyváženou stravou.

Pro koho je tato strava vhodná a komu bych ji doporučila?

- Každému, kdo nemá možnost jíst zdravou a vyváženou běžnou stravu.

- Všem, kteří se chtějí kvalitně a přitom zdravě najíst.

- Všem, kteří potřebují redukovat svoji hmotnost.

- Každému, kdo bojuje se zdravotním problémy, které mají původ v našem nezdravém životním stylu.

- Všem, kteří potřebují do svého jídelníčku dodat potřebné živiny, kterých je už v dnešní běžné stravě nedostatek.

- Všem lidem, kteří sportují.

- Všem, kteří cestují.

Alternativní výživa a stravováni je v dnešním životním stresu pro mnohé lidí záchranou. A těžko už si bez těchto výrobků svůj život dokážou představit. Právem jej můžeme považovat za jídlo budoucnosti.

25 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page