top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraLudmila Francová

NEPLODNOST

Poruchy výživy, nadváha a obezita, jsou jednou z nejčastějších příčin ženské i mužské neplodnosti neplodnosti v Česku. V Česku trpí nadváhou nebo obezitou 72% mužů a 68 % žen. Přibývá i více těhotných žen s nadváhou, statistiky uvádí 35%.


Vysoká hmotnost u žen negativně ovlivňuje tvorbu hormonů a způsobuje poruchy menstruace a ovulace. Nadměrné množství tuku vede nejenom k poruchám cyklu, ale i snižuje úspěšnost umělého oplodnění. Ženy s nadváhou jsou velmi často ohrožené těhotenskou cukrovkou, vysokým krevním tlakem a často nejsou schopny plod donosit nebo porodí dítě s velmi nízkou porodní váhou. Nadváha v těhotenství má také vliv na vyšší výskyt těhotenské cukrovky a vysokého krevního tlaku.


Mužská obezita vede nejen k neplodnosti ale i k častějším potratům. U obézních mužů je DNA, kterou se přenáší genetický kód muže, potrhaná a spermii tím vyřadí z provozu. Také spermie obézních muži jsou pomalejší a línější. Obézní muži mají větší problémy s erekcí, ale kvalita spermatu je např. ovlivněna i léky, které užívají. A to opět v souvislosti s následky obezity, tj. cukrovka, vysoký krevní tlak, kardiovaskulární onemocnění, onemocnění jater, … Mužská nadváha snižuje možnost početí až o 50%.


Často od svých klientů slýchám: „Já s tím nic neudělám, mám postavu po své matce, u nás v rodině byli vždycky všichni při těle". Ano, genetika skutečně hraje významnou roli v tom, jestli máme předpoklad být obézní. Uvádí se, že je to 40 až 70%. Vliv na to mají také častější sňatky mezi dvěma obézními lidmi a nemůžeme opomenout ani vliv stravování matky v době těhotenství, kdy se plod přizpůsobuje metabolismu matky.

Faktor, který ale můžeme ovlivnit, je neomezený přístup k vysoce kalorickým potravinám. Jestliže obézní člověk na půl roku upraví svůj jídelníček směrem k nutričně vyvážené nízkosacharidové stravě, je zaručena mnohem vyšší úspěšnost otěhotnění, uvádí se že se zvyšuje úspěšnost asi o 30%.


A to nejlepší nakonec! Z mých vlastních zkušeností vím, že početí jde skutečně jídelníčkem ovlivnit. Vždyť jsem „teta“ už asi 25 miminek, které jsou s námi na světě právě díky úpravě jídelníčku a snížení tukové hmoty, a to jak u budoucí maminky i tatínka. Jak ráda vždycky slýchám, že náš redukční program budeme muset na nějaký čas přerušitJ.

3 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentários


bottom of page