top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraLudmila Francová

PROČ VE STRESU SAHÁME PO ČOKOLÁDĚ A SLADKÉM?

Pro vysvětlení musíme sáhnout daleko do historie lidstva. Až do pravěku, kdy naši praprapředkové byli denně vystaveni boji o svůj život. Pokud jim hrozilo nějaké nebezpečí, mozek ihned začal vylučovat hormon kortizol. Ten naším předkům umožnil nahromadit okamžitě energii a sílu pro útěk nebo boj. Logicky pak následovala potřeba doplnit chybějící energii a na to jsou nejlepší právě cukry. Bohužel si naše tělo nestihlo za ta tisíciletí všimnout, že se nám situace výrazně změnila. Dnešního člověka nic nestresuje natolik, aby byl vystaven riziku přímého fyzického boje nebo nutnosti utíkat a zachránit si život. Přesto ale máme v sobě zakódováno, že při stresu máme doplnit cukr. Pokud cukr z nějakého důvodu nedoplníme, může následovat ještě větší stres. Z opakovaného stresu vniká stres chronický a roztáčí nám nebezpečný bludný a nebezpečný kruh všech závažných chorob, jako je cukrovka, vysoký krevní tlak, ucpaný cévní systém, infarkty a mrtvice.


Pokud ve stresu sáhnu po čokoládě, je to tedy špatně?

Kakao, které kvalitní čokoláda obsahuje, prokazatelně vyvolává pocity štěstí. Obsahuje látky, které jsou biochemicky velmi podobné marihuaně. Kakao také obsahuje kofein a teobromin, které ve spojitosti s cukrem aktivují právě hormon štěstí dopamin. Nesmíme zapomenout také na vysoký příjem kalorií, které v našem mozku spouští proces odměňování se. A jsme opět u hormonů, protože celý výsledek je také vyloučení hormonu dopaminu a my jsme prostě ŠŤASTNÍ!


Takže závěrem malá rada. Nevyčítejte si, pokud v těžké situaci sáhnete po čokoládě. Výčitky a obviňování se mají na tělo horší vliv jak pár kalorií navíc. Mějte po ruce kvalitní hořkou čokoládu a nechejte si dva až tři čtverečky postupně rozpustit v ústech. Můžete také jíst přímo kakaové boby. Efekt bude stejný a tělo zbytečně nezatížíte zbytečnými kaloriemi. Navíc kakao a kakaové boby jsou silný antioxidant, který chrání naše buňky před poškozením, a to dokonce i buňky mozkové. Obsahují také velké množství vitamínů a minerálů.


Potřebu dopřát si sladkou odměnu můžeme bez výčitek naplnit i našimi tyčinkami a čokoládami, které mám na studiu. Každý si svou příchuť najde a obsah sacharidů není natolik vysoký, aby nám způsobil jakékoliv problémy nebo jsme si tyčinkou ohrozili naši hmotnost a postavu.

1 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page