top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraLudmila Francová

VÁNOCE… JAK SI JE NEPOKAZIT NEVHODNÝM JÍDELNÍČKEM A PŘEJÍDÁNÍM.

Vánoce jsou všeobecně uváděny jako svátky klidu a míru. Jsou to také ale svátky, které nám nabízí plno tradic, zvyků a rodinných návštěv spojených s velkým množstvím nezdravého a těžko stravitelného jídla a alkoholu. Takže i svátky povoleného a tolerovaného obžerství 😊. Jak to tedy vlastně je, máme skutečně na Vánoce všechno povoleno a omluveno?

Já sama si na Vánoce dovolím přidat do jídelníčku i jídla a potraviny, které během roku vůbec nejím. I svým klientům říkám, že Vánoce jsou jednou za rok a že bychom si je měli užít. Všechno má ale svá pravidla a hranice a nemůžeme tu uzdu pustit úplně, můžeme si dovolit ji pouze povolit. Někteří lidé jsou totiž během Vánoc, volna po Vánocích a Silvestra schopni přibrat i několik kilogramů. Zkusím teda napsat několik rad a doporučení, kterými se řídím a já doporučuji je i svým klientům.

V první řadě – NEPEČU.

Jsou skutečně Vánoce spojeny s tím, že se hospodyňky musí předhánět, kolik druhů vánočního cukroví už mají připraveno? Já sama koupím pouze krabičku cukroví, v posledních letech už jsou v nabídce i nízkosacharidové varianty a doma upečeme pouze perníčky. Kvůli atmosféře a tradici. Co totiž není doma, to se „nesežere“😊. A není to pouze o tom, že napečené cukroví se pak sní, ale i o tom ochutnávání a uždibování právě při jeho přípravě a pečení.

I tradiční pokrmy se snažím připravit ve ZDRAVÉ VARIANTĚ.

Vánoce jsou smažený kapr a bramborový salát. Pro člověka, který se stravuje celý rok zdravě, může být tento pokrm „smrtelná kombinace“. Kapra tedy připravuji zásadně bez kůže a bramborový salát bez majonézy. Buď můžete majonézu nahradit bílým jogurtem nebo připravit pouze mokrý vídeňský salát. Pokud vám vadí i smažená jídla a trojobal, můžete si kapra udělat pouze na másle.

Nátlak na rodinných NÁVŠTĚVÁCH.

Asi se shodneme na tom, že nejtěžší chvíle. Odolat nátlaku maminky nebo babičky, která to přece přichystala pouze a jenom kvůli vám a pro vás, je někdy velmi těžké. Já volím metodu, že neodmítám. Naopak jím velmi pomalu, po malých soustech a když tak odložím a už to nedojím. Pokud přece jenom přijde něco, co skutečně jíst nebo pít nechci, naučila jsem se zdvořile odmítnout.

NUDA u televize

Ano, i to jsou Vánoce. Plno volna, povalování se při pohádkách a s tím spojené chutě na něco dobrého. Doporučuji mít připravenu i tady zdravou variantu mlsání. Takže oříšky, proteinové chipsy, zeleninové chipsy nebo ovoce.

ALKOHOL

Alkohol má vysokou energetickou hodnotu. V kombinaci s těžkým jídlem, cukrovím, řízky a salátem nám moc pohody do našeho zažívání nepřidá. Pokud už si alkohol dopřejete, doporučuji pít červené víno, které obsahuje resveratrol nebo „bílé“ pálenky. Samozřejmě s dodatečným množstvím vody.

Pokud ale všechna doporučení a předsevzetí selžou a já začnu mít problémy se zažíváním, plynatostí a trávením, může nastoupit i nějaký žlučníková záchvat, jak si co nejrychleji pomoct? Běžte se projít na čerstvý vzduch. Navyšte svůj příjem vody. A zařaďte do jídelníčku co nejvíce zeleniny, ovoce, luštěnin a celozrnného pečiva. Výborným pomocníkem je kurkuma a bylinky, např. pampeliškový list, meduňka nebo řebříček. Pomůže nám také ananas, ten obsahuje bromelain, který pomáhá štěpit tuky. V nabídce jsou také doplňky stravy, které vám mohou při vánočním hodování být nápomocni. Např. firma NUPO má BURN MY FAT, který podporuje spalování tuků a zlepšuje celkový metabolismu s těla, druhým je FILL MY TUMMY, který mimo jiné obsahuje i chrom, ten pomáhá udržovat stabilní hladinu cukru v krvi. Proteinová dieta má v nabídce produkt FAT and SUGAR CONTROL, firma Ketomix L-Carnitin, firma Ketodiet HEAT - spalovač tuků. Vše máme v nabídce na studiu.


Takže závěrem vám všem přeji klidné a šťastné Vánoce, bez zbytečných zdravotních komplikací a žlučníkového záchvatu 😊.


A pokud přece jenom nějaké to kilo přiberete, budeme se na vás těšit v novém roce při hubnutí.

VESELÉ VÁNOCE.

24 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page